Fakty:

20 września 2020 w V lidze w grupie małopolskiej zachodniej spotkały się dwa zespoły. Faworyzowana Wisła Brzeźnica przyjęła na swoim stadionie beniaminka Filkówkę Barwald. Ku zaskoczeniu kibiców oraz działaczy Wisły mecz wygrał zespół z Barwaldu. Wygrał wysoko 8:3 dominując w cały spotkaniu. Wartym podkreślenia jest fakt, iż gospodynie grały przez cały mecz w 10, ale trudno o to mieć pretensje do przyjezdnych. W meczu tym w pierwszym składzie gości zagrała 14 letnia zawodniczka.

Nikt nie krył faktu jej gry. Zawodniczka grała na swoich danych, nie próbowano oszukać rywali, podając ją jako inną zawodniczkę. Jest bardzo utalentowaną zawodniczką i jeżeli dalej będzie robić takie postępy ma szansę grać w najlepszych klubach w Polsce.

Po meczu działacze Wisły, uważają że występ 14 letniej zawodniczki w meczu seniorek jest cyt. „WILEKIM SKANDALEM”, a ponad to jej gra wzmocniła drużynę gości by ograć przeciwnika !

Analizując tą sprawę na chłodno. Faktycznie regulamin jest jednoznaczny. W rozgrywkach seniorek w V lidze małopolskiej może grać zawodniczka, która skończyła 15 lat. Także formalnie walkower należy się Wiśle. Tylko czy to jest faktycznie aż taki SKANDAL ?

Co ciekawe np. w Lubelskim ZPN w rozgrywkach IV ligi regulamin dopuszcza grę zawodniczek, które ukończyły 14 rok życia !

——————————————–

Stanowisko Wisły Brzeźnica:

„V LIGA KOBIET WISŁA BRZEŻNICA – FILÓWKA BARWAŁD 3-0

Mecz gramy w bardzo dużym osłabieniu pierwszą połowę w 10 a drugą po kontuzji debiutującej Małgorzaty Biesiady w 9.Mecz ułożył się nam bardzo dobrze po golu Urszuli Kowal prowadzimy 1-0 a w drugiej połowie grając w dziewiątkę Małgorzata Kołodziejska strzela dwa kolejne gole po przepięknych przebojowych akcjach po których ręce same składały się do oklasków, ale WIELKIE BRAWA należą cię całej drużynie która wystąpiła w składzie

Skład – Becker Krystyna, Biesiada Małgorzata, Górecka Anna, Kołodziejska Małgorzata, Kowal Urszula, Nędzka Wiktoria, Pawlik Iwona, Smęder Jadwiga, Sternalska Karolina, Stypuła Dagmara.

Mecz kończy się WIELKIM SKANDALEM filówka barwałd wystawiła zawodniczkę która absolutnie nie miała prawa grać ale wzmocniła drużynę by NAS ograć – NIE UDAŁO SIĘ filówce barwałd PRAWDA WYSZŁA NA JAW – MEGA SKANDAL – WALKOWER 3-0”

——————————————

Stanowisko Filkówkę Barwald:

„Do nietypowej sytuacji doszło w spotkaniu V ligi kobiet niemal 15-letnia dziewczyna uprawniona do gry w zespole KS „Filkówka” Barwałd Średni prawie w pojedynkę wygrywa mecz dla swojego zespołu. Pokonując drużynę lidera ligi na ich obiekcie w stosunku 3:8. Co ciekawe w drużynie przeciwniczek znajdziemy doświadczone zawodniczki z I-wszo i II-go ligową przeszłością, a nawet reprezentantki kraju w futsalu. Kim jest ta dziewczyna grająca niczym długowłosy Kapitan Tsubasa z popularnej kreskówki? To na co dzień skromna, żeby nie powiedzieć nieśmiała 14-letnia uczennica z Mucharza, której wielką pasją jest piłka nożna. Od wielu lat gra w klubach z dziewczynami i chłopakami właśnie kopiąc piłkę. Gdy nadszedł moment, w którym udanie zadebiutowała w seniorskiej piłce kobiet okazało się, że brak kilkudziesięciu dni do jej piętnastych urodzin, jest wielkim problemem i mimo początkowej zgody PPN w Wadowicach, nie może zagrać w żadnej lidze kobiecej w tej rundzie. Dodatkowo jej drużyna została ukarana walkowerem po donosie telefonicznym przedstawiciela drużyny przeciwnej, bo na Seniorki jest za młoda, na Trampkarki jest za stara, a Juniorki Młodsze są w województwie tylko trzy drużyny widmo, które nie zagrają już żadnego meczu w tym roku. Dziewczyna w tym momencie niemal rzuciła buty w kąt i czuła się jak ktoś, komu odebrano wielkie marzeni , a przede wszystkim pasję. Jednak PPN w Wadowicach widząc umiejętności dziewczyny i jej wielką wolę walki oraz zaangażowanie w dotychczasowych rozgrywkach (m.in. zdobyła mistrzostwo futsalu seniorek i wicemistrzostwo 4 ligi ze swoim poprzednim klubem) postanowił nie karać jej za „niewłaściwy PESEL” i pozwolił jej kontynuować rytm meczowy w lokalnej lidze juniorów z chłopakami. Wprawdzie debiutancki mecz zakończył się porażką jej drużyny, jednak bohaterka naszego artykułu, pięknym strzałem z wolnego niemal pokonała bramkarza przeciwników, a dokładniej- asystowała przy bramce honorowej dla swojej drużyny. W opinii trenerów oglądających mecz, można ją uznać za MVP tego spotkania. W tym momencie pada pytanie dlaczego taka uzdolniona sportowo dziewczyna, sprawna fizycznie, nie może grać z koleżankami z drużyny w której trenowała wiele miesięcy? Może warto ją sprawdzić w kadrze wojewódzkiej czy Polski dla jej rocznika, jeżeli tak się jej rywale w kobiecej piłce obawiają…”

—————————————

Stanowisko Podokręg Piłki Nożnej Wadowice wydane w dniu 25.09.2020:

„Komisja Gier Podokręgu Piłki Nożnej, rozpoznając na posiedzeniu w dniu 25 września 2020 roku, po analizie sprawozdań sędziów spotkań, postanowiła: 1. Rozegrane zawody Wisła Brzeźnica – Filkówka Barwałd (20.09.2020 r.) w klasa IV Liga Kobiet zostały zweryfikowane jako walkower 3-0 ( wynik na boisku 3 : 8 ) na korzyść drużyny Wisła Brzeźnica bowiem drużyna Filkówka Barwałd wystawiła do gry zawodniczkę, która nie ma ukończonych 15 lat – przyjęto pismo wyjaśniające klubu. Podstawa prawna: Regulamin Rozgrywek V liga Kobiet Małopolskiego Związku Piłki Nożnej na sezon 2020/2021 par. 5 pkt. 5”

 

źródło informacji: AKF Wisła Brzeźnica/Filkówka Barwałd/Podokręg Piłki Nożnej Wadowice