Komitet Wykonawczy UEFA zatwierdził nowy format zawodów, aby umożliwić dalszy rozwój w ramach ciągłego zaangażowania UEFA w kobiecy futbol.

Format oparty jest na rozgrywkach w systemie ligowym zgodnie z następującymi kluczowymi zasadami:

  • Dwie ligi

W pierwszym sezonie reprezentacje zostaną podzielone przy użyciu współczynników rankingowych na dwie ligi (A i B)

  • Runda 1

W każdej lidze będą grupy po 4 zespoły, które rozegrają mini-turnieje. Zwycięzcy każdego mini-turnieju w lidze B awansują do ligi A, a zespoły z ostatnich miejsc w lidze A zostaną zdegradowane do ligi B.

  • Runda 2

Runda Ligi A2 zastąpi obecną rundę elitarną ze zwycięzcami (i najlepszymi drugimi) kwalifikującymi się do turnieju finałowego.

Po drugiej rundzie zwycięzcy mini-turniejów w lidze B awansują, a zespoły z ostatniego miejsca ligi w lidze A zostaną zdegradowane do pierwszej rundy kolejnej edycji turnieju.

Gospodarze turniejów finałowych

Gospodarze turnieju finałowego zostaną losowani do ligi zgodnie ze swoim współczynnikiem i będą grać jak każda inna drużyna przez cały czas trwania rozgrywek. Ich miejsce w turnieju finałowym zostanie jednak zagwarantowane, niezależnie od ich wyników.

Nowy format zapewni większą rywalizację, ponieważ wszystkie drużyny będą grać przeciwko drużynom o zbliżonych umiejętnościach, jednocześnie dając każdej drużynie możliwość zakwalifikowania się do turnieju finałowego.

Ponadto gospodarze turniejów finałowych zostaną włączeni do rund kwalifikacyjnych, zapewniając im mecze przed finałowym turniejem.

Nowy format zostanie wdrożony od sezonu 2021/22.

źródło informacji: UEFA