Postanowiliśmy w ramach podróży po Europie tym razem pojechać na Węgry
i osobiście przekonać się na własne oczy jak wygląda kraj naszych bratanków i jak bardzo popularna jest piłka nożna kobiet.

W trakcie naszej podróży  towarzyszyła nam piękna pogoda, mili i uczynni ludzie, smaczna kuchnia (arbuzy – pycha :)), ciepła woda w Balatonie i nowoczesne obiekty sportowe. Węgry to piękny kraj z ładnymi miastami i znajdującymi się w nich zabytkami. Klimat, który panuje na Węgrzech tylko skłania do uprawiania różnych dyscyplin sportowych w tym piłki nożnej.

Teraz o piłce …

Na Węgrzech zarejestrowanych jest 11 430 zawodniczek (w tym 7 892 poniżej 18 roku życia) – (w Polsce 11 125, w tym 6 615 juniorek).
Zarejestrowanych jest 174 zespoły seniorskie (w Polsce 238), które rywalizują na trzech poziomach rozgrywek (w Polsce na pięciu). Na Węgrzech zarejestrowanych jest 166 kobiet z uprawnieniami sędziego piłkarskiego (w Polsce 283).

Federacja węgierska (MLSZ) przeznacza rocznie na futbol kobiecy około 4 500 000 € (PZPN przeznacza ok. 1 730 000 €).

Reprezentacja Węgier jest sklasyfikowana na 39 miejscu w rankingu FiFA (Polki w tym samym rankingu mają 30 miejsce).
W ostatnich eliminacjach Mistrzostw Europy Węgierki zajęły 3 miejsce w grupie eliminacji uzyskują wyniki: z Niemcami 0:1 i 0:12, z Rosją 0:1 i 3:3, z Chorwacją 2:0 i 1:1, z Turcją 1:0 i 1:2.
W zbliżających się eliminacjach do Mistrzostw Świata Węgierki trafiły do grupy ze Szwecją, Danią, Ukrainą i ponownie Chorwacją.

Klubowym Mistrzem Węgier w zakończonym sezonie został niespodziewanie zespół MTK Budapeszt, który w finale rozgrywek pokonał dwa razy 1:0 lokalnego rywala i faworyta rozgrywek Ferencvarosi TC Budapeszt. Trzecie miejsce zajął zespół Györi ETO FC.
W nagrodę MTK zagra w Lidze Mistrzów gdzie trafił do grupy z
Dodajmy, iż na  1 szczeblu rozgrywek (Nöi NB I) rywalizuje 8 zespołów, na drugim szczeblu ( Nöi NB II) rywalizuje 12 zespołów.
W finale pucharu Węgier (Nöi Magyar Kupa) Ferencváros pokonał Győri ETO 2:0 i trzeci raz z rzędu zdobył Puchar.

Największą gwiazdą futbolu Węgierskiego była Anita Pádár z MTK Hungária FC, która w reprezentacji zagrała 125 razy, strzelając 41 bramek.

My z naszym aparatem byliśmy z wizytą w trzech miastach i klubach:

• GYŐRI ETO FC – I liga, NOI NB – 3 miejsce
    bilans: 22 mecze, 9 – 5 – 8, bramki: 33 – 40.sukcesy: finał Pucharu Węgier i 3 miejsce w I lidze w sezonie 2016/2017
    Gyor piękne zabytkowe miasto a w nim nowoczesny stadion (pojemność 15 600 miejsc) otoczony boiskami treningowymi. Obok obiektu położony jest hotel.
  • BALATONFÜREDI FC – II liga, NOI NB II – 11 miejsce w sezonie 2016/2017
    bilans: 22 mecze, 3 – 0 – 19, bramki: 19 – 127.

Balatonfured miasteczko położone nad samym Balatonem. Miasto hoteli i tysięcy turystów. W miasteczku położony jest mały kameralny stadion (pojemność 1 000 miejsc) a tuż obok niego sportowy hotel. Niedaleko Balatonfured znajduje się piękna miejscowość wypoczynkowa Tihany.

• ZALAEGERSZEGI TE FC – II liga, NOI NB II – 10 miejsce w sezonie 2016/2017
    bilans: 22 mecze, 4 – 2 – 16, bramki 28 – 112.

sukces: 2 miejsce w sezonie 2013/2014 w II lidze.
Zalaegerszeg typowe miasto przemysłowe. W mieście znajduje się nowoczesny stadion (pojemność 14 000 miejsc).