Od 11 października przy reprezentacji Polski kobiet funkcjonuje sekcja skautingu. 21 osób, głównie trenerów związanych z kobiecym futbolem, monitoruje rozwój zawodniczek i na terenie wszystkich województw wyszukuje talenty, które powinny dostać szansę w reprezentacji Polski!

W ciągu miesiąca od rozpoczęcia działalności, skauci dokonali obserwacji około 50 zawodniczek. Wszystkie są raportowane w Elektronicznym Systemie Skautingu (ELS) Polskiego Związku Piłki Nożnej, który jako jedna z nielicznych federacji posiada i korzysta z takiego systemu. Każda kandydatka oceniana jest według dziesięciostopniowej skali, opracowanej przy współpracy trenerów reprezentacji młodzieżowych ze sztabem kadry A.

Oprócz wspomnianych trenerów, funkcjonuje także sekcja skautingu regionalnego, składająca się z 40 osób. Mają one za zadanie baczną obserwację młodych piłkarek, zwłaszcza tych, które nie mają okazji występować w klubach z sekcją piłki nożnej kobiet i na co dzień trenują w drużynach z chłopcami.

Od 2014 roku działa również sekcja skautingu zagranicznego. Skauci za pomocą ELS przekazują raporty z obserwacji utalentowanych zawodniczek. W tym gronie znajdują się między innymi Tomasz Pasieczny, Dawid Ambroży czy Tomasz Rybicki. Wszyscy pozostają w stałym kontakcie z trenerami reprezentacji narodowych. Po wydaniu pozytywnej opinii dana zawodniczka jest już bezpośrednio obserwowana przez oddelegowanych członków sztabu szkoleniowego danej kadry. W wyniku tych działań powołania do reprezentacji otrzymały między innymi Nicole Eckerle, Oliwia Woś, Weronika Baranowska oraz Laura i Weronika Rekus.

Informacja: PZPN / Foto – Nicole Eckerle: Polska Piłka Kobiet