W wielkich bólach rodziła się III liga w Wielkopolsce sezonu 2016/17. Właściwie to już niemal „tradycja” jak jest traktowana piłka nożna kobiet, szczególnie na tym poziomie. Cała nadzieja w nowych osobach, które zarządzają Wielkopolskim Związkiem Piłki Nożnej. Podczas gdy niemal wszystkie województwa rozgrywały swoje mecze, w Wielkopolsce właściwie nikt nic nie wiedział. W końcu w połowie września wystartowała III liga wielkopolska, podzielona na dwie grupy, wschodnią oraz zachodnią.

W grupie zachodniej, ostatecznie wystartowało pięć drużyn – Zjednoczeni Kaczory, Lipno Stęszew, Polonia II Poznań, Polonia II Środa Wlkp. Kotwica II Kórnik. Niestety do rozgrywek nie przystąpiła Poznańska 13. Szkoda, gdyż to była całkiem dobra drużyna. Część zawodniczek, tego klubu przeszła do innych klubów.

Mimo wstępnego akcesu, z udziału w rozgrywkach, zrezygnowała drużyna GSS II Grodzisk Wlkp.  Do rozgrywek przymierzała się również drużyna ze Śremu, ale na planach pozostało. Rozgrywki toczą się, dwa mecze jesienią mecz i rewanż, podobnie będzie na wiosnę.

Rundę jesienną na pierwszym miejscu zakończyły rezerwy Polonii Środa Wielkopolska. W ośmiu meczach zgromadziły 20 punktów i z przewagą 6 punktów nad Zjednoczonymi Kaczory (jeden mecz zaległy) mogą spokojnie czekać na rundę rewanżową. Kwestia pierwszego miejsca i walki w barażu o awans do II ligi pozostaje w gestii tylko tych dwóch zespołów.

Tabela całej grupy po rundzie jesiennej:

* miejsce, nazwa zespołu, ilość meczów, punkty, zwycięstwa, remisy, porażki, stosunek bramek

W 18 meczach (z zaplanowanych 20) zawodniczki strzeliły 65 bramek, co daje średnią na mecz 3,42 bramki.

Z 19 meczów (jeden przełożony na wiosnę), gospodynie wygrały 8, remisów było 5, a zwycięstw gości 6 (w tym 1 walkower).

Najwięcej bramek padło w meczach:

  • Zjednoczeni Kaczory – Polonia II Poznań 6:1
  • Kotwica II Kórnik – Lipno Stęszew 0:6
  • Lipno Stęszew – Zjednoczeni Kaczory 2:4

Niespodzianki: brak

W trakcie rundy jesiennej odnotowano 1 walkower.

  • Polonia II Poznań – Polonia II Środa Wielkopolska 0:3wo (na boisku 1:1)

Wypowiedzi trenerów po zakończonej rundzie jesiennej:

Trener Dawid Gierałka Polonia II Środa Wlkp.: „W lidze grało 28 zawodniczek. W tym 20 dziewczyn w wieku młodzieżowym. W 8 meczach zgromadziliśmy 20 pkt, na dorobek złożyło się 6 zwycięstw, 2 remisy, 0 porażek. Strzeliliśmy łącznie 18 bramek tracąc zaledwie 4. Taki wynik pozwolił nam na zajecie pierwszego miejsca po rundzie jesiennej w tabeli 3 ligi kobiet Wielkopolsce. Bilans bramkowy sprawił że mamy najskuteczniejszą ofensywę strzelając 18 bramek co daję średnia ponad 2 bramki na mecz. Możemy się poszczycić także najszczelniejszą defensywą w lidze która w ośmiu meczach straciła 4 bramki. Należy podkreślić fakt że nikomu nie udało się nawet zremisować na naszym terenie jako gospodarz zawsze inkasowaliśmy 3 punkty. Pomimo naszego pierwszego miejsca w tabeli mecze nie były wcale łatwe, o czym świadczą wyniki, walka na boisku trwała do ostatniego gwizdka. Cieszy mnie fakt że walka w 3 lidze kobiet toczy się w duchu fair play. Walka jest ostra ale nie brutalna. Zespół składa się z zawodniczek młodych lub bardzo młodych najmłodsza ma 14 lat a najstarsza 24. Drużyna powstała z myślą o dziewczynach które systematycznie trenują i będą w niedalekiej przyszłości w Polonii Środa wiodącymi zawodniczkami w 2 lidze Kobiet. Plan ten udaje się z nawiązką gdyż dziewczyny już w tej chwili systematycznie powoływane są do szerokiej kadry pierwszego zespołu. Po udanej rundzie jesiennej udajemy się na krótki odpoczynek naładować akumulatory i wracamy do treningu, w okresie przygotowawczym planujemy obóz około tygodniowy w górach, tam będziemy doskonalić umiejętności typowo piłkarskie ale będzie tez dużo czasu aby porozmawiać o taktyce. Zagramy na obozie kilka sparingów. Przystąpimy do rundy maksymalnie skupieni i jeszcze silniejsi. Udział Polonii Środa II w 3 lidze Kobiet wychodzi zawodniczką na dobre. Widać to z każdym kolejnym meczem. Nabierają pewności siebie w poczynaniach zgrywają się jako drużyna, są maksymalnie zaangażowane w poczynania na boisku. Już dziś wiem że w przyszłości zawodniczki ogrywające się w 3 lidze będą siła napędową zespołu grającego w lidze wyżej co mnie jako trenera niezmiernie cieszy”.

Trener Norbert Łuczak Kotwica II Kórnik: „Kotwica II Kórnik to najmłodsza i najmniej doświadczona drużyna w III lidze. Zespól stworzony z myślą o juniorkach pozbawionych regularnych występów w jakichkolwiek rozgrywkach. Drużyna składająca się z dziewczynek, które grały jeszcze pół roku temu w lidze orliczek plus dziewczyny ubiegające się i w przyszłości mające zasilić pierwszy zespół Kotwicy. Dwa punkty zdobyte w debiucie III ligi to w tej chwili wszystko na co było stać ten zespół, który z każdym meczem zbiera doświadczenie. Postęp w grze jak i w wynikach będzie na pewno widoczny już wiosną po wspólnym przepracowaniu okresu zimowego”.

Trenerka Dagmara Zawadzka Lipno Stęszew: „Zawodniczki swój pierwszy ligowy bój o punkty na pełnowymiarowym boisku stoczyły w roli gospodarza, gdzie zmierzyliśmy się z K.S Kotwicą Kórnik. Debiut okazał się prawie wymarzony, gdyż mecz zakończył się wynikiem 2:2. Należy powiedzieć że podział punktów był jak najbardziej sprawiedliwy, ponieważ oba zespoły pokazały charakter oraz duże zaangażowanie w przeprowadzanych akcjach. Z meczu na mecz nasze zawodniczki powoli przyzwyczają się do nowego formatu gry, w którym przyszło się nam zmierzyć. Kolejne spotkania ligowe, to nabieranie coraz to większej pewności oraz dojrzałości w podejmowanych decyzjach boiskowych. W rozegranych 8 meczach, odnotowaliśmy 3 zwycięstwa, 2 remisy oraz 3 porażki. Jak na beniaminka w III lidze, cieszy dany rezultat, i optymistycznie nastawia na kolejny sezon. Nasz zespół zbudowany jest z zawodniczek młodych, ale w bardzo pozytywnym stopniu dopełniony jest zawodniczkami z dużym doświadczeniem boiskowym. Cieszy fakt, że każda z tych osób tworzy to magiczne słowo jakim jest: ZESPÓŁ”.

Wypowiedź Martyny Szymanek Lipno Stęszew wcześniej Poznańska13: „Dołączyłyśmy z Vanessa Kanellopoulu do drużyny Stęszewa po meczu z Polonią II Poznań. Dziewczyny bardzo miło i fajnie nas przyjęły wraz z trenerka. Bardzo szybko udało się załatwić karty zawodnika i już w następnym meczu mogłyśmy zagrać.  Atmosfera jest bardzo fajna, są to młode dziewczyny które mają duży talent i wielka ochotę do gry. Dziewczyny zrobiły bardzo duże postępy w tym sezonie, są nową siłą w lidze i myślę że usłyszymy jeszcze o nich nie raz. W drużynie gra również Beata Konieczna była piłkarka Poznańskiej13”.