W ostatnią środę wieczorem Legia Warszawa uzyskała awans do III ligi pokonując w meczu barażowym Kolejarza Łódź 1:0.

Sama wygrana nie wzbudziła tyle emocji, co fakt zorganizowania barażu przez Mazowiecki Związek Piłki Nożnej.

Rodzi się pytanie. Czy decyzja o organizacji barażu była słuszna ? W naszej ocenie jak najbardziej !

By to zrozumieć trzeba prześledź całą sekwencję zdarzeń.

Sezon 2021/2022 w III lidze, grupie I zakończyło 12 zespołów. Awans do II ligi uzyskał zespół PTC Pabianice. Spaść z ligi powinny ostatnie dwa zespoły. W ten sposób do obsadzenia były trzy wolne miejsca, gdyż z II ligi nie spadł żaden zespół. Co prawda ostatnie miejsce w II lidze, grupie północnej zajął KS Raszyn, ale ze względu na zrezygnowanie z gry innych zespołów Raszyn utrzymał się w lidze.

Wracając do III ligi, grupy I. Dwa wolne miejsca zajęły: Polonia Warszawa, Zawisza Rzgów. Trzecie wolne miejsce mógł zająć 11 zespół z zakończonego sezonu tj. Astoria Szczerców, ale zespół ten wycofał się z rozgrywek. W tej sytuacji w lidze utrzymał się zespół Ekosport Białystok. I w tamtym momencie liga liczyła 12 zespołów.

8 lipca, KS Jantar Ostrołęka ogłosił, iż wycofuje się z rozgrywek III ligi. Tym samym w lidze zostało 11 zespołów i 1 wolne miejsce.

I tu MZPN postąpił zgodnie z duchem sportu. Zorganizował mecz barażowy pomiędzy drugimi zespołami z IV ligi grupy mazowieckiej i łódzkiej. Teoretycznie do barażu mogłyby przystąpić zespoły z IV ligi z Podlasia lub Warmii i Mazur, tylko że na tym poziomie nie było takich zespołów !

Mecz się odbył, Legia wygrała i zaczęła się burza w szklance wody. Awans Kolejarza nie wzbudziłby takich emocji i zainteresowania, no ale awans Legii, a to co innego …

Nas cieszy, że kolejny zespół z potencjałem awansował do III ligi i już ostrzymy sobie apetyt na mecz derbowy Legii z Polonią Warszawa !