W ostatni weekend w całej Polsce odbyło się 10 turniejów eliminacji do Młodzieżowych Mistrzostw Polski U18 w Futsalu. Turniejów to duże nadużycie. W 3 turniejach przystąpiło do rywalizacji tylko po 2 zespoły.
Do udziału w eliminacjach MMP U18 zgłosiło się 35 zespołów. Komisja Futsalu i Piłki Plażowej PZPN zgodnie z logiką podzieliła zespoły na grupy eliminacji po 3 lub 4 zespoły. Niestety nikt nie mógł przewidzieć, że część zespołów wycofa się w ostatniej chwili i nie przyjedzie do miast organizatorów poszczególnych turniejów. Organizator turnieju w zależności od ilości zespołów musiał wynająć halę sportową na określony czas, zapewnić opiekę medyczną, sędziów itd. To wszystko kosztuje. Tylko po co skoro finalnie okazało się że zamiast turniejów mieliśmy jedno spotkanie …. i po turnieju. Przyznacie Państwo, że to mało zabawne o profesjonalizmie nie wspominając. Przecież gdyby PZPN miał informację od klubów o braku zainteresowania udziałem w turniejach eliminacji, to na pewno dostosowałby poszczególne grupy do faktycznych zgłoszeń.

Ale po kolei.

7 listopada 2018 ogłoszono, iż w związku z rezygnacją zespołu UKS 3 Staszkówka-Jelna dokonano zmian w obsadzie grup. Z grupy 9 do grupy 6 przypisana została drużyna Wierzbowianki Wierzbno. W grupie 6 i 9 miało grać po 3 drużyny.

Wszystko na marne bo w dniu turnieju z grupy 6 wycofał się zespół Łysica Bodzentyn tym samym o awansie w tej grupie decydował jedne mecz pomiędzy Sokół Kolbuszowa Dolna – Wierzbowianka Wierzbno 2:0.  Gdyby nie czujność PZPN, Sokół mógł wywalczyć awans bez gry, gdyż oba zespoły z pierwotnej grupy wycofały się z rozgrywek.

Ponad to z eliminacji wycofały się następujące zespoły:

  • Sztorm Gdańsk (grupa 1, tu nadal rywalizowały o awans trzy pozostałe zespoły)
  • KKP Bydgoszcz (grupa 2, o awansie decydował mecz Stomilanki Olsztyn – AS Stomil Olsztyn 3:3, karne 6-5)
  • ULKS Bogdańczowice (grupa 5, o awansie decydował mecz Rolnik B.Głogówek – Stradom Częstochowa 4:3)
  • Mitech Żywiec (w grupie 8, o awansie zdecydował mecz Polonia Tychy – BTS Rekord Bielsko-Biała 0:8)

Szczególnie zadziwia postawa takich zespołów jak Mitech Żywiec i KKP Bydgoszcz. Jedne zespół z ekstraligi, drugi to lider w I lidze z ambicjami awansu do najwyższej klasy rozgrywkowej. Czy naprawdę nie można było wysłać na turniej eliminacji 8 zawodniczek i trenera ? A jeżeli tak, to po co w ogóle zgłoszenie zespołu do rozgrywek. Zwykłe zawracanie głowy !!!

I na koniec przypomnienie zespołów, które w sportowej rywalizacji wywalczyło awans i w dniach 1/2 grudnia 2018 zagra w turnieju finałowym w Toruniu:

Grupa 1: Pogoń Tczew

Grupa 2: Stomilanki Olsztyn

Grupa 3: AZS UW Warszawa

Grupa 4: Ślęza Wrocław

Grupa 5: Rolnik B.Głogówek

Grupa 6: Sokół Kolbuszowa Dolna

Grupa 7: ROW Rybnik

Grupa 8: Rekord Bielsko-Biała

Grupa 9: FSA Kraków

Grupa 10: Tarnovia Tarnów

Bez gry w eliminacjach do turnieju finałowego awansowały: Gwiazda Toruń (gospodarz) i Wanda Kraków (obrońca tytułu).