O KLUBIE

AZS PWSZ Wałbrzych, jako stowarzyszenie kultury fizycznej powstało w marcu 2014 roku. Wcześniej klub nasz funkcjonował tylko jako organizacja studencka – KU AZS PWSZ – w ramach Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Wałbrzychu. [..]

W piłce nożnej kobiet AZS PWSZ pojawił się jesienią 2013 roku, kiedy to zaczął współpracę sponsorską z drużyną II ligi Szczytu Boguszów. [..]

Sezon 2014/15 był jednym wielkim pasmem sukcesów. W I lidze od początku AZS PWSZ plasował się w czołówce, zajmując na półmetku trzecie miejsce z niewielką stratą do lidera. W III lidze drużyna nasza odniosła komplet zwycięstw i była liderem. W reprezentacji kraju w różnych kategoriach wiekowych grały systematycznie Daria Antończyk, Klaudia Miłek, Edyta Botor i Jessica Pluta. To wszystko, przy znacznej pomocy uczelni, miasta i sponsorów dały podstawy, by powalczyć skutecznie wiosną 2015 roku o awans. Zimą drużyna doznała kolejnych wzmocnień, doszły Sofia Gonzalez, Małgorzata Mesjasz i Aleksandra Lizoń. Wiosną AZS PWSZ szybko objął prowadzenie w tabeli I ligi i nie oddał już go do końca zmagań. W III lidze na kilka kolejek przed końcem drużyna wywalczyła awans. Liczba reprezentantek kraju wzbogaciła się o Mesjasz. W czerwcu 2015 roku na nasz klub spadł deszcze laurów: awans do ekstraligi I zespołu stał się faktem, nasz II zespół zdobył awans do II ligi, na Letnią Uniwersjadę pojechała świeżo upieczona nasza nowa piłkarka Agata Sobkowicz, do klubu doszły Weronika Aszkiełowicz i złote medalistki ME U-17 z 2013 roku – Anna Rędzia i Katarzyna Konat, a także złota medalistka OOM 2015 – Angelika Smagur (złoty medal zdobyły także Edyta Botor, Klaudia Miłek i Jessica Pluta).

Kolejne sezony pokazały stabilność działań i wielką chęć dążenia do sukcesów. W sezonie 2015/16 w ekstralidze wałbrzyski zespół dość szybko znalazł się w górnej połówce tabeli, grał na koniec sezonu w grupie mistrzowskiej i zajął ostatecznie wysokie piąte miejsce. Drużyna rezerw utrzymała się w II lidze. Nadal w kadrach narodowych grało po kilka wałbrzyskich piłkarek. Klub zaczął prowadzić szerokie szkolenie w najmłodszych grupach wiekowych. Kolejny sezon zaowocował jeszcze większymi sukcesami. Do kadry doszły kolejne piłkarki Dominika Dereń, Oliwia Mackiewicz, Karolina Gradecka, Emilia Bezdziecka, Sabina Ratajczak, Aleksandra Jaworek i pierwsze w historii klubu zawodniczki z zagranicy: Ukrainka Elena Klepatska i Chorwatka Ana Jelencic. I AZS PWSZ włączył się do gry o medal. I medal brązowy zdobył w maju 2017 roku, zajmując trzecie miejsce za Medykiem Konin i Górnikiem Łęczna. Nieco wcześniej AZS PWSZ został akademickim mistrzem Polski w futsalu. A młodziczki wywalczyły brązowy medal klubowych MP oraz brązowy medal MP województw. Wszystko to po zaledwie czterech sezonach działania. I mamy nadzieję, że dalsze sukcesy są przed nami ….. czerwiec 2020 AZS PWSZ Wałbrzych wycofuje się z rozgrywek ligowych ( dopis redakcji)

To krótka historia klubu z oficjalnej strony AZS PWSZ Wałbrzych .

Kluby właściwie w każdym sezonie wycofują się (tylko nieliczne podnoszą się i wracają do gry) z rozgrywek na szczeblu centralnym. Czym to jest spowodowane? Czy tylko brakiem funduszy?
Upadające kluby bardzo często są prowadzone fatalnie. Tu by się przydała ingerencja i weryfikacja piłkarskiej centrali w temacie wszelakiej maści „działaczy”.
Niestety, ale ci złotouści „działacze” robią bardzo wiele złego dla całego środowiska piłki nożnej kobiet. Ale o nich to może następnym razem.

2012/13
Ekstraliga – Pogoń Women Szczecin
1 liga południe – Podgórze Kraków
1 liga północ – Ceramika Opoczno

2013/14
Ekstraliga – Unia Racibórz
1 liga południe – Starówkaa Nowy Sącz / Czarne Świerklany
1 liga północ – Checz Gdynia

2014/15
1 liga północ – Zamłynie Radom

2015/16
Ekstraliga – Zagłębie Lubin
1 liga południe – 1FC Katowice

2016.17
Ekstraliga – GOSiR Piaseczno

2017/18
1 liga południe – KKS Bogdańczowice
1 liga północ – Błękitni Stargard

2018/19
Ekstraliga – AZS PSW Biała Podlaska
1 liga północ – Kotwica Kórnik/ Sztorm Gdańsk

2019/20
Ekstraliga – AZS PWSZ Wałbrzych
1 liga północ – Polonia Poznań

Znacznie gorsza sytuacja jest w niższych ligach, dlatego ograniczamy się jedynie do upadających klubów lig centralnych.
Innym problemem jest sytuacja beniaminków.
Ekstraliga a pierwsze ligi to jest przepaść i niemal pod każdym względem. Wystarczy prześledzić ostatnie sezony co się dzieje z beniaminkami.
Mamy nadzieję że tegoroczni beniaminkowie pokażą się z lepszej strony.